Listopad: MIRTA, PLANIKA I ŠIPAK (NAR)

MIRTA (lat. Myrtus communis L.)
Aromatična vrsta iz porodice mirti. Simbolizira ljubav. U grčkoj mitologiji posvećena je Afroditi. U rimskoj mitologiji posvećena je Veneri. Zimzelena je i grmolika biljka, a može narasti do 5 m visine. Krase ju bijeli cvjetovi i sitni plavi plodovi. Mirta kao samonikla biljka raste samo po toplim i sunčanim obalnim područjima, jer je osjetljiva na hladnoću.
PLANIKA (lat. Arbutus unedo L.)
Zimzeleni grm ili maleno drvo - raste kao ukras makije. Plodovi planike nazivaju se maginj. Planika može rasti kao grm ili maleno drvo koje može narasti i do 10 m visine. Listovi podsjećaju na listove lovora. Zelenkastobijeli cvjetovi razvijaju se u bogatim i lijepim grozdastim cvatovima. Plodovi su narančastocrveni i okrugli. Na površini su neravni i posuti gusto smještenim bradavicama.
ŠIPAK (lat. Punica granatum L.)
Grm ili nisko drvo, koje naraste 2-4 m u visinu. Ima uspravljene, razgranjene i trnovite grane s crvenkastom, kasnije sivom i tankom korom koja se ljušti u nitastim trakama. Cvjetovi su vrlo lijepi, intenzivno crveni (rijetko bijeli). Zreli plod naziva se šipak, a može narasti i do 10 cm u promjeru. Može biti žute, smeđe ili crvenkaste boje, a na tjemenu ima "krunu". Obavijen je kožastim ovojem, a iznutra pregrađen tankim bijelim pregradama, tako da tvori pretince s brojnim sjemenkama. Sjemenke su izvana prozirne, nepravilnog oblika, crvenkaste i vrlo sočne.
LJEKOVITO I BLAGOTVORNO DJELOVANJE MIRTE
Na otoku je mirta bila tisućljetni lijek i začin. Ulje mirte se rabi u pučkoj medicini za bolesti crijeva i mjehura, protiv kašlja i bornhitisa te protiv hemeroida. Kako plodovi sadrže mnogo tanina koriste se za liječenje tegoba sa zubnim mesom, sluznicom usta, grla i jezika tako da ih se žvače i zatim ispljune.
KONTRAINDIKACIJE: osobe s akutnim komplikacijama želuca, jetre, bubrega i žući ne smiju uzimati mirtu ni u kojem obliku.
LJEKOVITO I BLAGOTVORNO DJELOVANJE PLANIKE
Maginje su vrlo bogate vitaminom C. Listovi planike mogu se upotrijebiti kao začin umjesto lovora. Sadrže arbutin i u osušenom stanju oko 16 % trjeslovina. Kod problema sa zatvorom preporuča se jedna do dvije maginje koje su odličan purgativ.
KONTRAINDIKACIJE: Konzumiranje veće količine zrelih plodova izaziva probavne smetnje i omamljenost sličnu pijanstvu (zreli plodovi sadrže 0,5 % alkohola).
LJEKOVITO I BLAGOTVORNO DJELOVANJE ŠIPKA
Svježe iscijeđeni sok iznimno je bogat vitaminom C te pantotenskom kiselinom. Dokazano je njegovo povoljno djelovanje na aterosklerozu, pa se preporučuje svim ljudima koji imaju neravnotežu lipida kolesterola u krvi. Svježi sok iz ploda sprječava i nastajanje zubnog plaka. Nar je iznimno bogat antioksidansima. Povećana konzumacija nara povezana je sa usporavanjem gubitka hrskavice, povoljno djeluje na prostatu, krvni tlak, dišni sustav te smanjuje obolijevanje od kardiovaskularnih bolesti. Nar sadrži masnu punicičnu kiselinu koja ima jako antitumorsko i antiupalno djelovanje. U pučkoj medicini koristio se prah od korjenja mogranja protiv trakavice i crijevnih parazita, protiv proljeva, neredovite menstruacije, grčeva probavnog sustava, srčanih tegoba, reuma, glavobolja i upala usne šupljine. Vrlo se cijeni kao dobar lijek protiv proljeva i grčeva u trbuhu. Sok nara je dobar napitak kod oboljelih od ateroskleroze, povišenih masnoća i za jačanje muške potencije.
KONTRAINDIKACIJE: nisu poznate
ETERIČNO ULJE MIRTE ZA ZDRAVLJE I LJEPOTU
Destilacijom mladog lišća i grančica dobiva se eterično ulje koje se primjenjuje u aromaterapiji. Eterično ulje mirte koristi se protiv virusnih oboljenja, upala, plućnih i krvnih bolesti, pojačava imunitet, koristi se u kupkama i za inhalaciju, u masažama te za bolju vlažnost i elastičnost kože. U aromaterapiji su najpoznatija dva kemotipa eteričnog ulja mirte. Eterično ulje mirta kemotip cineol (Myrtus communis) koje djeluje regenerativno i antialergijski. Regulira proizvodnju sebuma pa se zato koristi za njegu masne i umorne kože. Stimulira rad štitnjače i jajnika, dobro djeluje na rad prostate, stimulira funkcije kože, lagano umiruje i odlično je za dječje dišne infekcije. Ublažava kronični kašalj pušača. Primjenjuje se kod bronhitisa, sinusitisa i nesanica. Vrlo je učinkovit kao antiseptik prostora. Eterično ulje mirta kemotip mirtenil acetat odličan je venotonik i limfotonik pa se koristi kao sastojak preparata za tretiranje proširenih i upaljenih vena, protiv celulita i hemeroida. Eterično ulje kemotip cineol koristi se kod smanjenog rada štitnjače tj. hipotireoze. Eterično ulje mirte u baznom ulju koristi se za masažu lica za uklanjanje podočnjaka. U baznom ulju suncokreta dobivamo izvrsno masažno ulje za masiranje prsa kod povišene temperature, noćnog i kroničnog kašlja, astme i bronhitisa.
 
• HIDROLAT MIRTE
Koristi se kod nadraženih i upaljenih očiju te kod konjuktivitisa na način da se blazinice natope hidrolatom i prislone na oba oka. Hidrolat se koristi za umivanje i ispiranje no ne smijemo ga prskati u oči. Recepture: PARNA INHALACIJA ZA BEBE: Ukoliko je beba prehlađena i ima začepljen nos u vodu za kupanje bebe dodajte: 1 žličicu maslinovog ulja u kojoj ste otopili 2 kapi eteričnog ulja mirta kemotip cineol. Isparavanje eteričnog ulja otvorit će dišne puteve i osloboditi disanje a maslinovo ulje će negovati kožu bebe. Parna inhalacija zabranjena je asmatičarima!!!
 
• MASKA ZA LICE ZA MASNU I NEČISTU KOŽU:
20 g zelene gline pomiješajte s destiliranom vodom. Kad dobijete gustu pastu, ukapajte 2 kapljice eteričnog ulja mirte cineol i još jednom dobro promiješajte. Nanesite tanki sloj paste na lice, osim na područje oko očiju i usana. Nakon 10ak minuta dobro isperite vodom, najbolje tušem.

• TONIK ZA NJEGU MASNE KOŽE:
50 ml hidrolata mirte cineol 50 ml hidrolata lavande 1 žličica gela crvenih algi (po želji, može i ne mora) Pomiješajte sastojke i spremite u spray bočicu, koristite umjesto uobičajenog tonika.

• ULJE ZA TRETIRANJE PROŠIRENIH VENA:
100 ml kantariona (macerata gospine trave u maslinovom ulju) 30 kapi eteričnog ulja tršlje 30 kapi eteričnog ulja mirta kemotip mirtenil acetat 20 kapi eteričnog ulja ružmarin kemotip 1,8 cineol 20 kapi eteričnog ulja čempresa 30 kapi eteričnog ulja usplođa limuna Tanko nanesite sloj mješavine na ugrožena područja. Zbog fotosenzibilnog djelovanja limuna i gospine trave, nemojte se mazati mješavinom neposredno prije sunčanja.
NAPOMENA: gore navedene recepture nisu zamjena medicinskom liječenju i navode se kao preporuka za održavanje zdravlja i dobrog stanja.

PLANIKA ZA ZDRAVLJE I LJEPOTU
U kozmetici se plodovi planike upotrebljavaju kao dodatak kremi za njegu lica (omogućuje jednakomjerno tamnjenje kože), jer sprečava nastajanje smeđih pjega na obrazima. Krema je preporučljiva protiv starenja kože, raznih izraslina, pjega nastalih od izlaganja suncu, hormonskih poremećaja i sl.

ŠIPAK ZA ZDRAVLJE I LJEPOTU

Ulje sjemenki nara ima antitumorno i antiupalno djelovanje te se sve više rabi u suvremenoj kozmetici u tretmanima podmlađivanja i regeneracije kože. Ulje nara je najkvalitetnije nerafinirano i hladno prešano čime zadržava svoja ljekovita i hranjiva svosjtva. Sjemenke nara sadrže 20 posto ulja. Specifičan je jer sadrži vrlo rijetku masnu punicičnu kiselinu. To je tzv. konjugirana masna kiselina kojoj je dokazano iznimno protuupalno i antitumorsko djelovanje.

• LUKSUZNI SERUM ZA PRIRODNI „BOTOKS“:
5 ml biljnog ulja nara 5ml biljnog ulja marelice 2 kapi biljnog ulja pulpe pasijeg (vučijeg) trna 1 kap eteričnog ulja smilja ili bušina Lagano utapkajte kapljicu seruma u područje oko očiju.
MIRTA
Bobice mirte beru se kada postanu tamnoplave i mesnate. Mogu se jesti svježe, a osušene su odličan začin za svinjetinu i janjetinu. Konzerviraju se u morskoj soli te su takve ukusan dodatak biftecima i tjestenini. Bobice služe i za aromatiziranje octa i za spravljanje aromatičnog želea. Od bobica se spravljaju ukusni likeri, marmelade, sirupi, mirisni namazi, čajevi te rakija od lozovače kojoj mirta daje poseban aromatičan miris i boju. Od fermentiranih boba mirte proizvodi se alkoholno piće.
Grančice mirte upotrebljavaju se da bi se poboljšao okus pečenja, gustih juha, pirjanih jela od pernate divljači, a u otočkim selima snopovi grančica mirte koristili su se za čišćenje krušnih peći koje bi tako poprimale aromatičan miris. Grančice se mogu staviti i u drvo za roštilj čime meso ili riba dobivaju posebno fin miris.

• USOLJENA MIRTA:
Bobice mirte oprati. Na dno staklenke staviti krupnu morsku sol i na nju posložiti bobice. Tijekom slaganja staviti još dva sloja soli te na kraju vrh prekriti završnim slojem soli i zatvoriti. Držati na sobnoj temperaturi, a nakon otvaranja u hladnjaku. Prije jela isprati višak soli.

• TJESTENINA S MIRTOM, ORIGANOM I VLASCEM:
Tjestenina se skuha u slanoj vodi, ocijedi i ispere hladnom vodom. Doda se sol, papar, sjeckani origano, vlasac te izdrobljeni plodovi svježe ili usoljene mirte koja se prethodno isprala od soli. Posipati ribanim sirom i lagano zagrijati. Poslužiti uz tanko narezani pršut.

• LIKER OD MIRTE:
Sastojci: 50 dag zrelih bobica mirte, 1 l alkohola (90%), 40 dcl vode, 40 dag šećera ili 50 dag meda.
Priprava: Plodove mirte oprati u vodi. U tamnu staklenku uliti alkohol, staviti plodove i ostaviti u tekućini 30 dana. Plodovima dodati alkohol toliko da ih prekrije. Ocijediti tekućinu kroz sito, a plodove lagano pritiskati kako bi izašao sok. Procijediti kroz gustu gazu ili platneni ubrus. Kuhati tri minute vodu i šećer te ohladiti. Sirup dodati s alkoholom, uliti u boce i začepiti.
(recept Adrijano Nikolić)

PLANIKA
Maginje imaju slatkasto kiselkasti okus, a zreli crveni mekani plod sadrži alkohol, stoga uživanje veće količine takvih plodova može prouzročiti i laganu opijenost. Zato su dobre za pripravu likera, rakija (maginjača), šerbeta, sokova i marmelada. Listovima planike, koji sliče listovima lovora, začinjuju se umaci i juhe. Osušeni plodovi mogu se samljeti i miješati s brašnom za spravljanje kolača. Nekoć se na otoku maginja dodavala dropu (ostatku nakon vrenja grožđanog soka) u kojem se kuhala uz dodatak malo pšeničnog brašna. Med od planike sivobijele boje izvrstan je kao preljev na pikantnim sirevima te za zgušnjavanje umaka od divljači.

• LIKER OD PLANIKE:
Sastojci: 45 dag zrelih maginja, 20 dag šećera, 80 dcl alkohola, 1 limunova korica, 1 klinčić.
Priprema: Oprati maginje, preliti ih hladnom vodom i staviti kuhati. Kad voda uzavrije kuhati 3 do 5 minuta. Ocijediti, osušiti i staviti u bocu ili staklenku. Dodati šećer s koricom limuna i klinčićem te uliti alkohol i hermetički zatvoriti. Piti nakon mjesec dana.
(recept Adrijano Nikolić)

• MARMELADA OD MAGINJA:
Sastojci: 3 kg maginja, 1,5 kg šećera, 1 limun izrezan na kriške, 1 sok od limuna, 3 vanil šećera.
Priprema: Zrele planike izmiksati, dodati šećer i promiješati. ostaviti preko noći. U zdjelu usuti smjesu, staviti limun izrezan na kriške, sok od limuna i vanil šećer. Kad smjesa uzavrije smanjiti i kuhati 2,5 sati. Usuti u tople staklenke i staviti u pećnicu na 180 C da prokuha. Hladne zatvoriti.

ŠIPAK
Tamnocrveni mesnati omotač sjemenki jedini je jestivi dio ploda nara. Te sočne zrele sjemenke stavljaju se u rakiju, od njih se rade sirupi, poznato bezalkoholno piće grenadine, te se koriste za ukras za voćne salate. Sirovi ili ukuhavanjem koncentrirani sok upotrebljava se kao dodatak mesnim jelima. Sjemenke su ukusan začin raznim jelima, marinadama od mesa i ribe te umacima.

• SIRUP OD MOGRANJA:
Sastojci: 1 l soka od mogranja, 2 kg šećera, 5 g cimeta. Priprema: Zgnječiti sjemenke i ostaviti ih preko noći. Drugi dan ocijediti sok, kuhati ga sa šećerom uz stalno miješanje 20 min na umjerenoj vatri. Pjenu skinuti s površine. Maknuti s vatre, dodati koricu cimeta i pustiti da se sirup ohladi. Procijediti kroz fino sito i uliti u boce. Ljeti se pije razblažen s vodom i kockicom leda te ukrašen listićem mente. Zimi služi kao zaslađivač vrućim voćnim čajevima.
(recept Adrijano Nikolić)
vrh stranice