Studeni: MASLINA

MASLINA (lat. Olea europaea L.)
Najstarija i najpoznatija kulturna biljka sredozemlja. Stabla maslina žive više stotina godina. Treba razlikovati divlju maslinu – Olea europaea L. subsp. oleaster od pitome masline Olea europaea L. subsp. sativa. *subsp. kratica je od latinskog naziva za podvrstu. Divlja maslina pojavljuje se kao zimzeleni i vrlo razgranjeni grm, koji je nešto niži i ima manje listove te jako trnovite grane i po tome se razlikuje od pitome masline. Plodovi divlje masline također su sitniji od plodova pitome masline. Zreli plodovi gotovo su crni i imaju veliku košticu. Divlja maslina raste na suhim i kamenitim mjestima našeg priobalnog područja. Selekcijom i oplemenjivanjem uzgojeno je više stotina sorti pitome masline koje se kultiviraju širom svijeta.
LJEKOVITO I BLAGOTVORNO DJELOVANJE MASLINE
Konzumacija maslinovog ulja blagotvorna je kod bolesti probavnog trakta (želudac, crijeva, žučni mjehur), ateroskleroze te kod zaraštavanja unutarnjih i vanjskih rana. U ljekovite svrhe rabe se i listovi i kora masline. Listovi se beru prije cvatnje te nakon berbe ploda. Sadrže oleuropein – iridoid gorka okusa te brojne flavonoide. Čaj od osušenih ili svježih listova masline koristi se za snižavanje krvnog tlaka jer širi krvne žile.

• Čaj od lišća masline za snižavanje krvnog tlaka:
Prokuhati 3 dcl vode. U vrelu vodu dodati 10 g sušenog lišća masline (20 listova). Ostaviti da vrije 2 do 3 minute. Poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta. Procijediti i piti ujutro i navečer prije jela. Ekstrakt maslinova lista pomaže u borbi protiv virusa, gljivica i bakterija, ublažava upale kod reumatoznog artritisa, upala mokraćnih putova, gripa, vaginitisa i klamidijske infekcije. Maslinovo ulje koristi se kod opekotina, kožnih oboljenja, jača vid te je posebno preporučljivo za djecu i njihov razvoj i jačanje te za starije osobe i njihovu vitalnost.
KONTRAINDIKACIJE: Kod osjetljivih osoba prevelika konzumacija maslinovog ulja može dovesti do želučanih tegoba.

Dr.sc. Nina Bašić-Marković, dr.med.
Spec.obiteljske medicine, aromaterapeut
MASLINOVO ULJE ZA ZDRAVLJE I LJEPOTU
Jeste li znali da je bočica maslinovog ulja ponekad dragocjenija od skupog losiona za njegu kože? Hladnim prešanjem ploda masline dobije se gusto ulje zelene boje bogato esencijalnim masnim kiselinama. Pomoću maslinovog ulja možete napraviti malu paletu potpuno prirodne kozmetike. Umorna, prerano izborana koža i suha kosa vole maslinovo ulje. Ono će ublažiti bore na zreloj koži, osvježiti će umornu kožu i podariti sjaj suhoj kosi. Nećete pogriješiti ako ga budete koristili i za njegu dječijih guza! Evo nekoliko jednostavnih receptura pomoću kojih možete obogatiti svoju kozmetiku:

• ULJE ZA NJEGU TIJELA:
1 dcl hladno prešanog maslinovog ulja pomiješajte s 30 kapi eteričnog ulja smilja (Helicrysum italicum) ili eteričnog ulja lavande prave (Lavandula angustifolia, Lavandula vera) Sadržaj spremite u bočicu od tamnog stakla i koristite nakon tuširanja na način da manju količinu mješavine utrljate u kožu dok je još mokra. Višak pokupite ručnikom tapkanjem. Nakon ovoga, koža će biti nahranjena, lijepa i baršunasta. Ukoliko nemate eteričnih ulja, poslužit će i čisto maslinovo ulje!

• PAKUNG ZA NJEGU SUHE KOSE:
2 jušne žlice maslinovog ulja 1 žumanjak 1-2 kapi eteričnog ulja ružmarin kemotip 1,8 cineol Dobro izmješajte sastojke i utrljajte u mokru kosu. Ostavite da djeluje 10 ak minuta zatim kosu operite na uobičajeni način. Vegetarijanci i vegani mogu umjesto žumanjka koristiti sojino vrhnje (2 jušne žlice). Ova maska pomaže vratiti sjaj oštećenoj i suhoj kosi.

• KUPKA ZA BEBE:
1 jušna žlica maslinovog ulja 1 kap eteričnog ulja prave lavande (lavandula vera, lavandula angustifolia) Mješavinu dodajte u kadu s vodom i baby kupka je spremna!

• NJEGA IZNUTRA:
Za lijepu kosu, ten i nokte svaki dan popijte 1 žličicu maslinovog ulja! Duž jadranske obale, maslinovo ulje se tradicionalno koristi za maceriranje (namakanje) biljke gospine trave. Finalni proizvod poznat je pod nazivom kantarion – mirisno ulje tamnocrvene boje koje se koristi za regeneraciju i njegu kože nakon sunčanja kao i za masažu bolnih i umornih mišića. Suprotno uvriježenom mišljenu kantarion se ne smije nanositi na kožu neposredno prije izlaganja suncu jer je fotosenzibilan.

• MASLINA U WELLNESSU
Mediteranska mješavina za masažu 30 ml macerata gospine trave (Hypericum perforatum) u maslinovom ulju (kantariona) ili čistog maslinovog ulja 5 kapi eteričnog ulja lavande prave (Lavandula angustifolia, Lavandula vera) 5 kapi eteričnog ulja smilje (Helicrysum italicum) 5 kapi eteričnog ulja mandarina usplođe (Citrus reticulata) Pomiješajte sastojke i koristite mješavinu umjesto uobičajenog sredstva za masažu tijela.
(Anamarija Pažin-Morović, aromaterapeut)
MASLINA
Lošinjski restorani iz lanca „Miomirisi i okusi Lošinja“ svojim ambijentom pružaju vam kapetanski doživljaj dok vam nepce draže okusima mora i zdravim autohtonim namirnicima koje su brodski kuhari spravljali na slavnim lošinjskim jedrenjacima. Bilo da ste u profinjenom ambijentu restorana Klub kapetana ili uživate u sunčanoj lošinjskoj kasnoj jeseni u uvalama Čikat i Artatore, nećete odoljeti specijalitetima mjeseca studenog na bazi maslina: namazu od sira i maslina, hobotnici ispod peke s krumpirom i maslinama, oradi punjenoj maslinama. Višemjesečna putovanja na kojima je trebalo sačuvati svježinu domaćih namirnica i skučeni brodski prostor mornarima nisu dozvoljavala raskoš jelovnika. No, čistoća podneblja na kojem raste lošinjsko bilje i namirnice, njihova bogata nutritivna svojstva i jednostavna termička priprema bazirana na maslinovu ulju, pomorcima je davala tjelesnu snagu da izdrže sve morske nedaće.
Nakon što bi sredinom listopada završavali svoja putovanja, lošinjski pomorci su u kasnu jesen i početkom zime pomagali svojim rođacima i prijateljima u branju maslina te odlazili u lov na plavorepu tunu. Stoga je jedno od najomiljenijih jela na obiteljskom stolu bila marinirana tunjevina s fažolom i maslinovim uljem.

• MARINIRANA TUNJEVINA S FAŽOLOM I MASLINOVIM ULJEM:
Sastojci za 4 osobe: 
40 dag tunjevine , 20 dag fažola (graha), 1 velika kapula (crveni luk), 1 režanj češnjaka 
1 dcl maslinovog ulja , 1 velika žčica vinskog octa , smeđi šećer,sol,papar,kapari
Tunjevinu dobro očistiti, obilato natrljati mješavinom soli i šećera, pokriti mokrom krpom i ostaviti u hladnjaku tokom noći. Namočen, procijeđen i opran fažol skuhati u posoljenoj vodi, procijediti i još mlakog začiniti solju, paprom, maslinovim uljem, octom, sjeckanom kapulom i češnjakom. Mariniranu tunjevinu oprati, obrisati,narezati na medaljone debljine 2 cm i peći na žaru ili nauljenoj tavici s obje strane, ali tako da u sredini ostane sočna i ružičasta. Na tanjur složiti salatu od fažola,preko nje staviti medaljone tunjevine, pokapati maslinovim uljem i posipati grubo rezanim kaparima.
vrh stranice