Lokacija: Mali Lošinj, Hotel Aurora
Vrijeme: 11.-14.5.2025.
U organizaciji Hrvatskog filozofskog društva, Hrvatskog bioetičkog društva i Grada Malog Lošinja, od 11. do 14. svibnja 2025. u Malom Lošinju održat će se dvadeset i treća po redu međunarodna znanstveno-kulturna manifestacija Lošinjski dani bioetike. Suorganizator 23. Lošinjskih dana bioetike je Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku – mrežna koordinacija, a Studentsku bioetičku radionicu, kao sastavni dio Lošinjskih dana bioetike, suorganiziraju Udruženje studenata filozofije i Odsjek za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Pokrovitelji manifestacije su Primorsko-goranska županija i Jadranka turizam d. o. o. iz Malog Lošinja, a ovogodišnji je medijski pokrovitelj Akademski.hr – portal Sveučilišta u Zagrebu.
Od utemeljenja 2002. godine do danas, Lošinjski dani bioetike izrasli su u najznačajniju bioetičku konferenciju u ovom dijelu Europe. Dosad je u radu Lošinjskih dana bioetike sudjelovalo više od tisuću znanstvenika i znanstvenica te studenata i studentica različitih profila iz trideset i osam zemalja Europe, Azije, Sjeverne i Južne Amerike te Oceanije. Lošinjski dani bioetike odigrali su ključnu ulogu u razvoju bioetike u Hrvatskoj i Jugoistočnoj Europi, te umrežavanju hrvatskih i jugoistočnoeuropskih bioetičara i bioetičarki s kolegama i kolegicama iz drugih dijelova Europe i svijeta, a uvelike su doprinijeli i nastanku inovativnog koncepta integrativne bioetike koji je već etabliran u svjetskoj bioetičkoj raspravi. Tome doprinosi i sinergija Lošinjskih dana bioetike s drugim godišnjim skupovima koji su vođeni idejom integrativne bioetike, a to su: Riječki dani bioetike u Rijeci, Osječki dani bioetike u Osijeku, Dani kulturne animaliSTike u Splitu, Bioetika i aporije psihe u Zagrebu, Etika, bioetika i sport u Zagrebu i Varaždinu, Karlovački bioetički susreti u Karlovcu, Bioetički arboretum u Zagrebu te Ljetna škola »Bioetika u kontekstu« u Njemačkoj i zemljama Jugoistočne Europe, uključujući Hrvatsku.
23. Lošinjski dani bioetike obuhvaćaju:
• međunarodni simpozij »Integrativna bioetika i nova epoha« (12. – 13. svibnja)
• jubilarnu, dvadesetu studentsku bioetičku radionicu »Jedan svijet, mnoštvo glasova – suvremeni društveni pokreti i odgovornost prema budućnosti« (11. – 14. svibnja)
• okrugli stol »Zdravstvena skrb na otocima« (14. svibnja),
te sljedeća popratna događanja:
• predstavljanje recentnih bioetičkih izdanja (12. svibnja)
• glazbena slušaonica, odnosno glazbena večer »Bioethics and Chill«, posvećena albumu »Quiet World« skupine Native Construct (11. svibnja)
Na 23. Lošinjskim danima bioetike sudjelovat će oko 120 znanstvenika i znanstvenica te studenata i studentica iz 10 zemalja (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Irska, Kanada, Njemačka, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Srbija, Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo).
Svečano otvaranje 23. Lošinjskih dana bioetike bit će u ponedjeljak, 12. svibnja 2025., u 9 sati, u Velikoj dvorani hotela Aurora. Tijekom otvaranja skupu će se obratiti predstavnici organizatora i suorganizatora Lošinjskih dana bioetike (Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatsko bioetičko društvo i Grad Mali Lošinj te Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku – mrežna koordinacija i Udruženje studenata filozofije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu), kao i predstavnici pokrovitelja skupa, nekih donatora skupa i bioetičkih ustanova iz Jugoistočne Europe.
Odmah nakon svečanog otvaranja (u ponedjeljak, 12. svibnja 2025., u 9.45 sati), održat će se prva plenarna sesija, na engleskom jeziku.
Prvo plenarno predavanje održat će njemački filozof i bioetičar Walter Schweidler (Katoličko sveučilište u Eichstättu i Ingolstadtu), dobitnik međunarodne godišnje Nagrade za istraživanje i promociju europske bioetike »Fritz Jahr« za 2024. godinu, koju su deveti put dodijelili Dokumentacijsko-istraživački centar za europsku bioetiku »Fritz Jahr« Fakulteta za zdravstvene studije Sveučilišta u Rijeci i Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku. Predavanje profesora Schweidlera nosi naslov »Bioetika u doba nesposobnosti«, a u njemu će bioetička problematika biti razmatrana u svjetlu recentnih europskih i globalnih društvenih i političkih tendencija.
Drugo plenarno predavanje u ovoj sesiji održat će hrvatska filozofkinja i bioetičarka Lidija Knorr (Centar za integrativnu bioetiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu). Naslov je predavanja »Rijeke kao nositelji prava: Opća deklaracija o pravima rijeka«, a u njemu će – na temelju razmatranja voda, odnosno rijeka kao prirodnih entiteta koji nisu samo vlasništvo koje se može posjedovati, nego su i enti¬teti koji imaju neotuđivo pravo na postojanje i razvoj – biti predstavljena Opća deklaracija o pravima rijeka, koju je 2017. godine izradio Earth Law Center (SAD). Nakon usporedbe ove deklaracije i Lošinjske deklaracije o bio¬tičkom suverenitetu, koja je donesena 2004. godine u sklopu 3. Lošinjskih dana bio¬etike, predavačica će pozvati sudionike i sudionice ovogodišnjih Lošinjskih dana bioetike da podrže Opću deklaraciju o pravima rijeka.
Druga plenarna sesija održat će se, također na engleskom jeziku, u utorak, 13. svibnja 2025., s početkom u 9 sati, kad će plenarno predavanje održati talijansko-britanska filozofkinja i bioetičarka Giulia Cavaliere (Odjel za filozofiju Sveučilišnog koledža u Londonu). U ovom će se predavanju profesorica Cavaliere posvetiti jednom aktualnom zdravstvenom i bioetičkom problemu, a to je – neplodnost. Predavanje pod naslovom »Neplodnost: neke nedoumice s implikacijama za politike« otvorit će diskusiju o nekim važnim, ali rijetko postavljanim pitanjima o neplodnosti te iz svoje perspektive, koja uključuje »javnu filozofiju«, (bio)etiku i feminističku teoriju, ponuditi originalan model za odgovaranje na ta pitanja i naposljetku odgovore usmjerene na socijalnu, političku i pravnu regulaciju ove problematike.
Treća plenarna sesija održat će se, na hrvatskom jeziku, u utorak, 13. svibnja 2025., od 15 do 16.30 sati, pod naslovom »Čovječanstvo i priroda – povodom desetogodišnjice enciklike Laudato si’«. Ekološka enciklika pape Franje objavljena je 2015. godine, a odmah potom, 2016. godine, organizatori Lošinjskih dana bioetike upriličili su, u okviru petnaeste manifestacije, uspješan okrugli stol o enciklici Laudato si’. Budući da upečatljive poruke i odjeci enciklike nisu izblijedjeli u proteklih deset godina, nego su se samo potencirali zbog sve dramatičnije ekološke krize, organizatori Lošinjskih dana bioetike odlučili su da u sklopu ovogodišnje manifestacije ponovno upriliče diskusiju o problematici kojom se enciklika bavi i da time naglase njezinu važnost. Organiziranje ove simpozijske sesije koincidiralo je sa smrću Jorgea Marija Bergoglija – pape Franje – 21. travnja 2025., što ovoj lošinjskoj raspravi dodaje i posebnu, komemorativnu notu.
Uz Josipa Perišu s Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, čije je izlaganje (»Kršćanstvo i okoliš«) posvećeno upravo enciklici Laudato si’, uvodna će izlaganja održati: Roko Andričević s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu (»Začarani krug: klima, etika i znanost opstanka«), Antun Japundžić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku (»Etičko-teološki odnos čovjeka i prirode«) te Jan Defrančeski iz Sveučilišnog centra za integrativnu bioetiku Sveučilišta u Zagrebu (»Samo-ostvarenje u a/simetričnoj zajednici ljudskih i ne-ljudskih živih bića – dubinsko-ekološka perspektiva«).
Ostala izlaganja u okviru međunarodnog simpozija Integrativna bioetika i nova epoha održat će se tijekom ponedjeljka i utorka, 12. i 13. svibnja 2025., u dvjema dvoranama hotela Aurora. Na simpoziju će, u izrazito interdisciplinarnom ozračju, izlaganja održati sedamdesetak znanstvenika i znanstvenica različitih profila, od filozofije, teologije, religiologije, sinologije, teorije umjetnosti i mediologije, preko prava, sociologije, psihologije, pedagogije, edukacijsko-rehabilitacijskih znanosti i kineziologije, do biologije, medicine, zdravstvenih studija, veterinarstva, strojarstva, elektrotehnike, geotehnike i hidrotehnike. Rad simpozija odvijat će se u dvije paralelne sekcije, na hrvatskom i engleskom jeziku. Na simpoziju će biti riječi o širokom spektru tema, od pitanja iz kliničke medicinske prakse do globalno-ekoloških problema, uključujući i neke nove (bio)etičke izazove, poput umjetne inteligencije, o kojima ozbiljna rasprava tek počinje, što je također dijelom tradicije Lošinjskih dana bioetike.
Vidi više info & Preuzmi program