• s 11.5.2025. - 14.5.2025.

23. Lošinjski dani bioetike

Lokacija: Mali Lošinj, Hotel Aurora
Vrijeme: 11.-14.5.2025.

U organizaciji Hrvatskog filozofskog društva, Hrvatskog bioetičkog društva i Grada Malog Lošinja, od 11. do 14. svibnja 2025. u Malom Lošinju održat će se dvadeset i treća po redu međunarodna znanstveno-kulturna manifestacija Lošinjski dani bioetike. Suorganizator 23. Lošinjskih dana bioetike je Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku – mrežna koordinacija, a Studentsku bioetičku radionicu, kao sastavni dio Lošinjskih dana bioetike, suorganiziraju Udruženje studenata filozofije i Odsjek za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Pokrovitelji manifestacije su Primorsko-goranska županija i Jadranka turizam d. o. o. iz Malog Lošinja, a ovogodišnji je medijski pokrovitelj Akademski.hr – portal Sveučilišta u Zagrebu.

Od utemeljenja 2002. godine do danas, Lošinjski dani bioetike izrasli su u najznačajniju bioetičku konferenciju u ovom dijelu Europe. Dosad je u radu Lošinjskih dana bioetike sudjelovalo više od tisuću znanstvenika i znanstvenica te studenata i studentica različitih profila iz trideset i osam zemalja Europe, Azije, Sjeverne i Južne Amerike te Oceanije. Lošinjski dani bioetike odigrali su ključnu ulogu u razvoju bioetike u Hrvatskoj i Jugoistočnoj Europi, te umrežavanju hrvatskih i jugoistočnoeuropskih bioetičara i bioetičarki s kolegama i kolegicama iz drugih dijelova Europe i svijeta, a uvelike su doprinijeli i nastanku inovativnog koncepta integrativne bioetike koji je već etabliran u svjetskoj bioetičkoj raspravi. Tome doprinosi i sinergija Lošinjskih dana bioetike s drugim godišnjim skupovima koji su vođeni idejom integrativne bioetike, a to su: Riječki dani bioetike u Rijeci, Osječki dani bioetike u Osijeku, Dani kulturne animaliSTike u Splitu, Bioetika i aporije psihe u Zagrebu, Etika, bioetika i sport u Zagrebu i Varaždinu, Karlovački bioetički susreti u Karlovcu, Bioetički arboretum u Zagrebu te Ljetna škola »Bioetika u kontekstu« u Njemačkoj i zemljama Jugoistočne Europe, uključujući Hrvatsku. 

23. Lošinjski dani bioetike obuhvaćaju: 
međunarodni simpozij »Integrativna bioetika i nova epoha« (12. – 13. svibnja)
jubilarnu, dvadesetu studentsku bioetičku radionicu »Jedan svijet, mnoštvo glasova – suvremeni društveni pokreti i odgovornost prema budućnosti« (11. – 14. svibnja)
okrugli stol »Zdravstvena skrb na otocima« (14. svibnja),

te sljedeća popratna događanja: 
predstavljanje recentnih bioetičkih izdanja (12. svibnja)
glazbena slušaonica, odnosno glazbena večer »Bioethics and Chill«, posvećena albumu »Quiet World« skupine Native Construct (11. svibnja)

Na 23. Lošinjskim danima bioetike sudjelovat će oko 120 znanstvenika i znanstvenica te studenata i studentica iz 10 zemalja (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Irska, Kanada, Njemačka, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Srbija, Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo).

Svečano otvaranje 23. Lošinjskih dana bioetike bit će u ponedjeljak, 12. svibnja 2025., u 9 sati, u Velikoj dvorani hotela Aurora. Tijekom otvaranja skupu će se obratiti predstavnici organizatora i suorganizatora Lošinjskih dana bioetike (Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatsko bioetičko društvo i Grad Mali Lošinj te Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku – mrežna koordinacija i Udruženje studenata filozofije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu), kao i predstavnici pokrovitelja skupa, nekih donatora skupa i bioetičkih ustanova iz Jugoistočne Europe. 

Odmah nakon svečanog otvaranja (u ponedjeljak, 12. svibnja 2025., u 9.45 sati), održat će se prva plenarna sesija, na engleskom jeziku.

Prvo plenarno predavanje održat će njemački filozof i bioetičar Walter Schweidler (Katoličko sveučilište u Eichstättu i Ingolstadtu), dobitnik međunarodne godišnje Nagrade za istraživanje i promociju europske bioetike »Fritz Jahr« za 2024. godinu, koju su deveti put dodijelili Dokumentacijsko-istraživački centar za europsku bioetiku »Fritz Jahr« Fakulteta za zdravstvene studije Sveučilišta u Rijeci i Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku. Predavanje profesora Schweidlera nosi naslov »Bioetika u doba nesposobnosti«, a u njemu će bioetička problematika biti razmatrana u svjetlu recentnih europskih i globalnih društvenih i političkih tendencija.

Drugo plenarno predavanje u ovoj sesiji održat će hrvatska filozofkinja i bioetičarka Lidija Knorr (Centar za integrativnu bioetiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu). Naslov je predavanja »Rijeke kao nositelji prava: Opća deklaracija o pravima rijeka«, a u njemu će – na temelju razmatranja voda, odnosno rijeka kao prirodnih entiteta koji nisu samo vlasništvo koje se može posjedovati, nego su i enti¬teti koji imaju neotuđivo pravo na postojanje i razvoj – biti predstavljena Opća deklaracija o pravima rijeka, koju je 2017. godine izradio Earth Law Center (SAD). Nakon usporedbe ove deklaracije i Lošinjske deklaracije o bio¬tičkom suverenitetu, koja je donesena 2004. godine u sklopu 3. Lošinjskih dana bio¬etike, predavačica će pozvati sudionike i sudionice ovogodišnjih Lošinjskih dana bioetike da podrže Opću deklaraciju o pravima rijeka.

Druga plenarna sesija održat će se, također na engleskom jeziku, u utorak, 13. svibnja 2025., s početkom u 9 sati, kad će plenarno predavanje održati talijansko-britanska filozofkinja i bioetičarka Giulia Cavaliere (Odjel za filozofiju Sveučilišnog koledža u Londonu). U ovom će se predavanju profesorica Cavaliere posvetiti jednom aktualnom zdravstvenom i bioetičkom problemu, a to je – neplodnost. Predavanje pod naslovom »Neplodnost: neke nedoumice s implikacijama za politike« otvorit će diskusiju o nekim važnim, ali rijetko postavljanim pitanjima o neplodnosti te iz svoje perspektive, koja uključuje »javnu filozofiju«, (bio)etiku i feminističku teoriju, ponuditi originalan model za odgovaranje na ta pitanja i naposljetku odgovore usmjerene na socijalnu, političku i pravnu regulaciju ove problematike.  

Treća plenarna sesija održat će se, na hrvatskom jeziku, u utorak, 13. svibnja 2025., od 15 do 16.30 sati, pod naslovom »Čovječanstvo i priroda – povodom desetogodišnjice enciklike Laudato si’«. Ekološka enciklika pape Franje objavljena je 2015. godine, a odmah potom, 2016. godine, organizatori Lošinjskih dana bioetike upriličili su, u okviru petnaeste manifestacije, uspješan okrugli stol o enciklici Laudato si’. Budući da upečatljive poruke i odjeci enciklike nisu izblijedjeli u proteklih deset godina, nego su se samo potencirali zbog sve dramatičnije ekološke krize, organizatori Lošinjskih dana bioetike odlučili su da u sklopu ovogodišnje manifestacije ponovno upriliče diskusiju o problematici kojom se enciklika bavi i da time naglase njezinu važnost. Organiziranje ove simpozijske sesije koincidiralo je sa smrću Jorgea Marija Bergoglija – pape Franje – 21. travnja 2025., što ovoj lošinjskoj raspravi dodaje i posebnu, komemorativnu notu. 

Uz Josipa Perišu s Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, čije je izlaganje (»Kršćanstvo i okoliš«) posvećeno upravo enciklici Laudato si’, uvodna će izlaganja održati: Roko Andričević s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu (»Začarani krug: klima, etika i znanost opstanka«), Antun Japundžić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku (»Etičko-teološki odnos čovjeka i prirode«) te Jan Defrančeski iz Sveučilišnog centra za integrativnu bioetiku Sveučilišta u Zagrebu (»Samo-ostvarenje u a/simetričnoj zajednici ljudskih i ne-ljudskih živih bića – dubinsko-ekološka perspektiva«). 

Ostala izlaganja u okviru međunarodnog simpozija Integrativna bioetika i nova epoha održat će se tijekom ponedjeljka i utorka, 12. i 13. svibnja 2025., u dvjema dvoranama hotela Aurora. Na simpoziju će, u izrazito interdisciplinarnom ozračju, izlaganja održati sedamdesetak znanstvenika i znanstvenica različitih profila, od filozofije, teologije, religiologije, sinologije, teorije umjetnosti i mediologije, preko prava, sociologije, psihologije, pedagogije, edukacijsko-rehabilitacijskih znanosti i kineziologije, do biologije, medicine, zdravstvenih studija, veterinarstva, strojarstva, elektrotehnike, geotehnike i hidrotehnike. Rad simpozija odvijat će se u dvije paralelne sekcije, na hrvatskom i engleskom jeziku. Na simpoziju će biti riječi o širokom spektru tema, od pitanja iz kliničke medicinske prakse do globalno-ekoloških problema, uključujući i neke nove (bio)etičke izazove, poput umjetne inteligencije, o kojima ozbiljna rasprava tek počinje, što je također dijelom tradicije Lošinjskih dana bioetike. 

Vidi više info & Preuzmi program

Termini događanja podložni su promjenama.

vrh stranice