Festival Ecale a Sète otkazan: lošinjski loger „Nerezinac“ ne isplovljava

Zbog opasnosti od širenja koronavirusa, u potpunosti je otkazan najveći pomorski festival Escale a Sète koji se trebao održati od 7. do 14. travnja 2020. u južnom francuskom gradiću Sète, a na kojem se trebao predstaviti i lošinjski loger Nerezinac kao dio hrvatske pomorske povijesne flote.
Lošinjski jedrenjaci u prošla su vremena plovili oko svijeta, a upravo putovima te iste maritimne baštine trebao je zaploviti i obnovljeni lošinjski loger Nerezinac te se tako predstaviti kao interpretacijski plovidbeni centar i promovirati turističku ponudu te pomorsku tradiciju Lošinja. 

Planirana je plovidba od hrvatske luke Mali Lošinj do francuske luke Sète. Tijekom 2 mjeseca plovidbe s četveročlanom posadom (Lošinjani Gilberto Fazlić, Steno Vidulić, Slovenac Mitja Zupančič i Rabljanin Mladen Šćerbe) prešlo bi se 3100 nautičkih milja. 

Osim logera Nerezinac, na festivalu su se planirali predstaviti i Udruga Palagruza iz Komiže s komiškom sandulom 'Molo Palagruza' i gundulama, zatim gajeta 'Mila' s otoka Prvića (TZ Vodice) i gajeta 'Foranka' Udruge Hvar Metroplole Mora.

Inače, poznati teretni brod star više od 100 godina spomenik je lošinjske brodograđevne tradicije te pretvoren u interpretacijski centar na otvorenom, dočarava i interpretira bogatu pomorsku i brodograđevnu baštinu otoka Lošinja. Vrsta je teretnog jedrenjaka koji je služio za prijevoz drva, vapna, pijeska i ostalog tereta. Iako nekad mnogobrojan na sjevernojadranskim otocima, postoji samo jedan poznati preživjeli primjerak i to upravo ovaj lošinjski. Pretpostavlja se da je izgrađen oko 1880. godine, a obnavljan je godinama kako bi se doveo u prvobitno stanje. Dugačak 19,6 metara, s dva jarbola i nosivost cca 300 tona, uobičajeno je bilo da posadu logera čine kapetan i tri do četiri mornara. Interpretacijski centar postavljen na samom brodu prezentira značajke svakodnevnog života na brodu krajem 19. stoljeća. 

Ovaj plovidbeni interpretacijski centar upisan na listu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske svoj vez pronašao je ispred Muzeja Apoksiomena u Malom Lošinju te ga je moguće posjetiti i to uz besplatan ulaz.
 

Više info o lošinjskom logeru Nerezinac

vrh stranice